Wernisaż malarki Iwony Wojewody-Jedynak w Lex Gallery

W Okręgowej Izbie Radców Prawnych na Pl. Konstytucji 5 w LexGallery, odbył się dzisiaj wernisaż wystawy malarstwa Iwony Wojewody-Jedynak.
Prace zostały wyeksponowane w pomieszczeniach Izby. Na obrazach uchwycone zostały z fotograficzną jakością, magiczne chwile padającego światła. Ciekawostką jest materiał, z którego pani Iwona wykonuje farby, ale o tym przeczytajcie poniżej.
Spotkanie i rozmowy z artystką były dla przybyłych przyjemnością.
Gospodarzem galerii jest Pani Krystyna Janicz.

Iwona Wojewoda-Jedynak urodziła się w 1976 roku w Łomży. Ukończyła studia z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w Pracowni Tkaniny Artystycznej, w Pracowni Malarstwa oraz w Pracowni Struktur Wizualnych. Pani Iwona Wojewoda-Jedynak posługuje się tradycyjną techniką tempery żółtkowej.
Z definicji (mpodlesna63.wix.com) wynika, iż „tempera jest farbą, w której jako spoiwo zastosowano żółtko jaja kurzego. Jest to technika stosowana w ikonografii od najdawniejszych czasów, wykazuje się dobrą przyczepnością do gruntu, po wyschnięciu staje się praktycznie wodoodporna. Malując temperą żółtkową można uzyskać piękne, świetliste efekty laserunkowe. Zaliczana jest do dość trudnych technik malarskich ale w ikonie jest naprawdę niezastąpiona”.
Sztuka Pani Iwona Wojewoda-Jedynak artystki jest silnie zakorzeniona w malarskiej tradycji, a jej obrazy poprzez perfekcyjny warsztat oraz tajemniczy, oniryczny klimat bardzo silnie oddziałują na odbiorcę. Tematy, które podejmuje – wnętrza, martwe natury – to klasyczne malarskie motywy. Jednak te zwykłe przestrzenie i codzienne przedmioty w obrazach Wojewody-Jedynak nabierają metafizycznego znaczenia. Artystka posługując się światłem i kolorem, nadaje tym motywom wymiar duchowy. Twórczość Iwony Wojewody-Jedynak poprzez swoją warstwę wizualną, jak i silny ładunek emocjonalny, nie pozwala przejść obok niej obojętnie.

żródło: blizniakowscy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *